Педагогічна діяльність педагогічних працівників закладу освіти
2.1. Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти.
Спостереження за проведенням навчальних занять засвідчили, що вчителі ліцею приділяють значну увагу плануванню та прогнозуванню власної викладацької діяльності. Педагоги мають розроблені ними календарно-тематичні плани, що відповідають освітній програмі ліцею та навчальним програмам. Розробляючи календарно-тематичне планування, вчителі користуються рекомендаціями МОН України, практикують спільну роботу з колегами, спираються на власний досвід.
На навчальних заняттях, які були відвідані, педагоги використовували групові, проектні, дослідницькі, інформаційно-комунікаційні технології і методи навчання, спрямовані на формування ключових компетентностей і наскрізних умінь здобувачів освіти. Під час роботи на заняттях вчителі використовують презентації, відеоматеріали, медіа ресурси,різні завдання, тести ,розміщені на різноманітних платформах, спрямованих на активізацію пізнавальної активності учнів.
Усі педагоги володіють навичками використання ІКТ, вміють орієнтуватися в інформаційному просторі, отримувати інформацію та оперувати нею відповідно до власних потреб і вимог сучасного високотехнологічного суспільства.
Під час спостереження за навчальними заняттями з’ясовано, що більшість педагогів використовують освітні технології, спрямовані на оволодіння здобувачами освіти ключовими компетентностями та наскрізними уміннями, а саме: вільне володіння державною мовою, компетентності в галузі природничих наук, екологічна, громадянська та культурна. Педагогічні працівники, зокрема й у складі команди психолого-педагогічного супроводу, беруть участь у формуванні індивідуальних освітніх траєкторій обдарованих учнів та учнів з особливими освітніми потребами. Обдаровані учні є учасниками предметних учнівських олімпіад різних рівнів, ЗЗСО щорічно має випускників ліцею нагороджених Золотою і Срібною медалями.
На кожну дитину з особливими освітніми потребами, яка здобуває загальну середню освіту в інклюзивних класах, за участі батьків розроблено індивідуальні програми розвитку, що сприяє реалізації їх індивідуальних освітніх траєкторій.
3.2. Постійне підвищення професійного рівня педагогічної майстерності педагогічних працівників
Педагогічні працівники закладу освіти забезпечують, у тому числі й за власної ініціативи свій професійний розвиток, обираючи кількість, види, форми та напрями підвищення рівня своєї професійної майстерності з урахуванням освітніх потреб здобувачів освіти, а саме: вебінари, онлайн курси, конференції, методичні семінари, що підтверджується наявністю свідоцтв, сертифікатів різної тематики.
У ліцеї налагоджено професійну співпрацю, працюють засідання ШМО, професійних спільнот. Переважна більшість педагогічних працівників вважають, що психологічний клімат закладу сприяє їхній співпраці між собою.
Поряд із цим є потреба у залученні педагогічних працівників до інноваційної діяльності та експертної роботи.
3.3. Налагодження співпраці з ліцеїстами, їх батьками, працівниками закладу освіти.
У ході спостереження за навчальними заняттями встановлено, що відносини між учасниками освітнього процесу в цілому толерантні та відбуваються з дотриманням демократичних принципів; переважно всі вчителі закладу освіти застосовують особистісно-орієнтований підхід. Спостереження уроків дають підставу зробити висновок, що більшість учнів із зацікавленням працювали під час виконання різноманітних завдань, співпрацювали між собою, робили висновки. Переважна більшість батьків задоволені рівнем комунікації з педагогічними працівниками. Більшість педагогічних працівників використовують форми роботи, спрямовані на формування партнерських відносин зі здобувачами освіти, застосовують особистісно орієнтований підхід.
2.4. Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти на засадах академічної доброчесності
У ліцеї розроблено Положення про академічну доброчесність, схвалене педагогічною радою від 30.08.2018 року, протокол № 17, яке закріплює норми та правила етичної поведінки, професійного спілкування між педагогічними працівниками закладу освіти, здобувачами освіти ліцею.
Під час спостереження за навчальними заняттями з’ясовано, що педагоги діють переважно на засадах академічної доброчесності, інформують здобувачів освіти про джерела інформації та контенту, що використовують, задля унеможливлення списування розробляють індивідуальні різнорівневі завдання, картки. Результати анкетування засвідчують, що вчителі інформують здобувачів освіти про дотримання основних засад і принципів академічної доброчесності під час проведення навчальних занять.
Більшість педагогічних працівників діють на засадах академічної доброчесності (під час оцінювання результатів навчання здобувачів освіти розробляють різноваріантні завдання з метою унеможливлення списування). Переважна більшість вчителів (90%) проводять бесіди з здобувачами освіти щодо дотримання основних засад та принципів академічної доброчесності під час навчальних занять.
Результати анкетування показали, що половина педагогів (55%) для оцінювання використовують рекомендації МОН, проте, 55% педагогічних працівників адаптують критерії МОН та 15% вчителів розробляють власні критерії оцінювання.
Для оцінювання здобувачів освіти всі педагоги використовують поточне (100%) та підсумкове оцінювання (90%). Також у своїй роботі педагоги користуються формувальним оцінюванням (65%), застосовують самооцінювання (55%) та взаємооцюнювання (45%) здобувачів освіти.
Як можна побачити з відповідей вчителів, про критерії, за якими оцінюються навчальні досягнення, здобувачі освіти найчастіше інформуються на початку року (80%), ще 35% педагогів пояснюють про критерії оцінювання індивідуально та 30% розміщують критерії оцінювання на вебсайті та перед виконанням завдання.
З відповідей учнів про критерії оцінювання, за якими оцінюються навчальні досягнення , 50% отримують інформацію від педагогів, а 48% – тільки у разі звернення до вчителя.
Варто зазначити, що більшість опитаних педагогів (70%) відзначають необхідність у проведенні тренінгів, майстер-класів щодо використання різних форм оцінювання навчальних досягнень.
Рівні оцінювання за вимогами:
2.1. Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти – достатній рівень.
2.2. Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників – достатній рівень.
2.3. Налагодження співпраці з ліцеїстами, їх батьками, працівниками закладу освіти – достатній рівень.
2.4. Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти на засадах академічної доброчесності – достатній рівень.
За напрямом Педагогічна діяльність педагогічних працівників закладу освіти – достатній рівень.
Рекомендації за напрямом:
- Долучатися до експертної діяльності,що сприятиме професійному зростанню педагогів ( участь у роботі експертних груп, сертифікації педагогів).
- З метою позитивної мотивації ліцеїстів до навчання ширше використовувати компетентнісний підхід при складанні навчальних завдань, планування видів навчальної діяльності (зокрема забезпечити диференційовані та індивідуальні завдання, можливість їх рівневого вибору, спрямованість на формування ініціативності та підприємливості, інформаційно-комунікаційної компетентності), звернути увагу на створення ситуацій успіху на кожному занятті, врахування психоемоційного стану учнів, їхніх вікових особливостей.
- Працювати на засадах педагогіки партнерства, надавати можливість здобувачам освіти висловлювати свою думку під час проведення уроків, вислуховувати і враховувати її в освітньому процесі.
- Формувати у здобувачів освіти навички академічної доброчесності; надавати перевагу завданням творчого характеру, наголошувати на самостійному виконанні навчальних завдань, оприлюднювати чіткі критерії оцінювання, посилатись на джерела інформації у разі запозичення ідей, тверджень, відомостей.
За результатами самооцінювання було проведено:
– Педагогічна рада ( №9 від 04.06.2024 року), на якій зачитано аналітичну довідку про результати самооцінювання якості освіти
– Проведено методичні об’єднання, на яких обговорювались результати самооцінювання, виділялись позитивні та негативні сторони змішаної форми навчання та вносилися пропрозиції щодо організації навчання на наступний навчальний рік
– Проведено педагогічну раду ( № 10 від 14.06.2024 року), на якій узгоджено пропозиції щодо організації навчання на наступний навчальний рік